Με επιτυχία οι Σκοπευτικοί Αγώνες “ΙΜΙΑ 2018”

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι Πανελλήνιοι   Επετειακοί Σκοπευτικοί  Αγώνες Α΄ Κατηγορίας “ΙΜΙΑ 2018”, πυροβόλων & αεροβόλων όπλων, την Παρασκευή 31 Αυγούστου , το Σάββατο 1 και την Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου 2018 στα Σκοπευτήρια Σελλασίας και Σπάρτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης, με διοργανωτές  τον Σκοπευτικό Όμιλο Σπάρτης, Σκοπευτικό Όμιλο Μάνης “Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ”, τον Αθλητικό Σκοπευτικό Όμιλο Γυθείου, τον Πολιτιστικό Αθλητικό Όμιλο Μάνης “ΤΟ ΤΑΙΝΑΡΟ” και τον Σκοπευτικό Όμιλο  Επιδαύρου Λημιράς “ Ο ΔΩΡΙΕΥΣ, σε συνεργασία με τον Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Σπάρτης.
    Οι αγώνες ήταν αφιερωμένοι  στη μνήμη των τριών Αξιωματικών  του Πολεμικού Ναυτικού Παναγιώτη Βλαχάκου, Χριστόδουλου Καραθανάση, και Έκτορα Γιαλοψού, οι οποίοι έπεσαν για την Πατρίδα την  30 προς 31 Ιανουαρίου 1996 στα ΙΜΙΑ.
Ο Γενικός Γραμματέας του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης, αναφέρθηκε στα γεγονότα της 30/31 Ιανουαρίου 1996 στα ΙΜΙΑ, έγιναν απονομές  στους νικητές και   τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των τριων Αξιωματικών.
      Το βράδυ του Σαββάτου ο Σκοπευτικός Όμιλος Σπάρτης δεξιώθηκε τους αθλητές, παράγοντες και συνοδούς αυτών .
       Στους αγώνες συμμετείχαν πάνω από 100 αθλητές από πολλά Σωματεία και ομάδες της χώρας , μεταξύ των οποίων μέλη των εθνικών ομάδων σκοποβολής της χώρας μας .

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΠΙΣΤΟΛΙ ΑΝΔΡΩΝ:
1ος  ΧΑΝΤΖΑΚΟΣ Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης 
2ος  ΑΝΔΡΕΪΚΟΣ Παναγιώτης     του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης
3ος  ΕΞΑΡΧΑΚΟΣ Κωνσταντίνος του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»  

ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΤΥΦΕΚΙΟ ΑΝΔΡΩΝ:
1ος  ΚΟΝΤΟΣ Πολυχρόνης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης 
2ος  ΚΟΥΛΑΣ Ευάγγελος  του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης 
3ος  ΚΑΛΙΟΥΠΗΣ Δημήτριος του Σκοπευτικού Ομίλου Λακ/νίων «Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ»    

ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΠΙΣΤΟΛΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:
1η   ΜΙΧΕΛΑΚΟΥ Σταυρούλα του Σκοπευτικού Ομίλου Ελευσίνας – ΕΛ.ΑΣ 
2η   ΤΣΙΓΚΑ Ελισσάβετ   του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»  
3η   ΒΙΔΑΚΗ Μαρία  του Σκοπευτικού Ομίλου Λαμίας – ΕΛ.ΑΣ 

ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΤΥΦΕΚΙΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:
1η ΚΟΝΤΟΕ Μαρία του Σκοπευτικού Ομίλου Λακ/νίων «Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ»
2η ΝΙΚΙΑ Βασιλική του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης 

ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΤΥΦΕΚΙΟ ΠΑΙΔΩΝ Α
1η ΛΙΝΑΡΔΑΚΗ Αγγελική του Σκοπευτικού Ομίλου Λακ/νίων  «Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ»  
2η  ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ Μαρία Ανθή του Σκοπευτικού Ομίλου «Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ»
3ος ΛΙΝΑΡΔΑΚΗΣ Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου «Ο ΛΕΩΝΙΔΑΣ»

ΑΕΡΟΒΟΛΟ ΤΥΦΕΚΙΟ ΠΑΙΔΩΝ Β
1η ΚΟΥΛΑ Δήμητρα του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης
2ος  ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ Μιχαήλ του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»
3ος ΚΟΝΤΟΣ Σωκράτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΗ
1ος ΜΟΦΟΡΗΣ Γρηγόριος του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ» ΕΛ.ΑΣ    
2ος ΧΑΝΤΖΑΚΟΣ Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης
3ος ΑΝΔΡΕΙΚΟΣ Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης

0,22 Standard Ανδρών
1ος ΜΟΦΟΡΗΣ Γρηγόριος του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ» ΕΛ.ΑΣ
2ος  ΣΤΕΛΛΑΣ Ιωάννης του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»
3ος ΧΑΝΤΖΑΚΟΣ Παναγιώτης του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ ΑΝΔΡΩΝ
1ος  ΠΑΠΔΕΑΣ Παναγιώτης του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»
2ος  ΜΟΦΟΡΗΣ Γρηγόριος του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ» ΕΛ.ΑΣ
3ος ΠΑΥΛΑΚΟΣ Ιωάννης του Αθλητικού Ομίλου Μάνης «Ο ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ»

Sport Πιστόλι Γυναικών
1η ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ Ελένη του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης ΛΣ
2η  ΤΣΑΛΑΒΟΥΤΑ Μαρία του Σκοπευτικού Ομίλου Σπάρτης  ΛΣ
3η ΒΙΔΑΚΗ Μαρία Σκοπευτικού Ομίλου Λαμίας ΕΛ.ΑΣ

Εκ του Διοικητικού Συμβουλίου