Πρεμιέρα με ισοπαλία για την ΑΕ Σπάρτη 1-1 με Παναιγιάλειο. Βίντεο

Στο 1-1 έμειναν η Σπάρτη και ο Παναιγιάλειος, στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι με τον Ράνο στο 10′, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Αρναρέλλη και κρατούσαν το 0-1 μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο. Εκεί «μίλησε» ο Οικονομόπουλος, που έφερε το ματς στα ίσια κι έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Σπάρτη και μόλις στο 8ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ράντι από τον Παπαχρήστο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ράνος, αλλά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πολίτη και στη συνέχεια έδιωξαν οι αμυντικοί. Στο 13′ ήρθε η απάντηση του Παναιγιάλειου, που κατάφερε να ανοίξει στο σκορ σε αντεπίθεση, με τον Αρναρέλλη να πλασάρει ιδανικά, έπειτα από προσωπική ενέργεια. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τη γηπεδούχο να πιέζει για την ισοφάριση, χωρίς όμως να καταφέρνει κάτι αξιοσημείωτο.

Στο δεύτερο μέρος ο Πολίτης είχε διπλή επέμβαση στο 57′ στα σουτ των Ράνου και Ράντι. Ο Βοσνακίδης έχασε στο 63′ νέα ευκαιρία για τη Σπάρτη, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ, μετά από σέντρα του Ράντι. Η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς με τον Οικονομόπουλο να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 85′ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ράντι.

ΣΚΟΡΕΡ: 85′ Οικονομόπουλος – 13′ Αρναρέλλης

Σπάρτη (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Γιακουμής, Οικονομόπουλος, Μπέλης (55′ Φουρτάδο), Ζουλιώτης, Τριανταφυλλάκος, Νιάρος, Μπαρέτα (71′ Γουόρντεν), Μάγκας, Βοσνακίδης, Ράνος, Ράντι.

Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς): Πολίτης, Ρέλλας (46′ Τσερκέζος), Παπαχρήστος, Ιντζίδης, Μπρους, Γκούμας, Αρναρέλλης, Κριστέτο, Στίκας, Γεωργακόπουλος (66′ Σταματής), Σκαρτσίλας.

Διαιτητής: Μαρκαντωνάτος (Ηλείας)

Τα στιγμιότυπα θα έχουμε την ευκαιρία να τα παρακολουθήσουμε στην Αθλητική Κυριακή της ΕΡΤ